+90.(232).441.60.05
Türkçe

Conus Cron

Kopingler için hazırlanacak preparasyon dişten beklenecek tutuculuk oranında modifikasyonlar içerebilir. Kopingler tek veya çift koping şeklinde hazırlanabilir. Tek kopingte koping sadece destek diş üzerindedir. Çift kopingli sistemlerde (teleskop kuron, konus kuron) primer koping prepare edilen diş üzerinde, sekonder koping ise protez içerisinde yerleşir. Bu tip dizaynda tutuculuk sürtünmesel olarak sağlandığı için iki yapının birbiri üzerine tam olarak oturması gerekir. Bu nedenle de genellikle soy metallerin kullanılması tercih edilir.


Destek dişlerde koping uygulamasında vertikal yüksekliği göz önünde bulundurarak koping uygulamaları yapılabilir. Genellikle tutuculuk için metal kopingler uygulandığında vertikal yükseklik göz önünde bulundurularak orta ve uzun kopingler kullanılabilir. Orta kopingler için gerekli mesafe 4-6 mm., uzun kopingler içinse 6-8 mm olarak belirtilmiştir.

Dikey boyutun uygun olduğu durumlarda, derin andırkatların protezin tutuculuğunu ve estetiğini bozmadığı durumlarda uygulanabilir. Bu tip bağlantılar kesilmiş bir diş üzerine hazırlanan metal bir alt yapı (primer) ve bunun üzerinde yer alan üst yapıdan oluşur. Genellikle ark üzerinde az sayıda destek diş kaldığında bunlardan faydalanarak protezin destek ve stabilitesini artırmak amacıyla uygulanan sistemlerdir. Dişli arklar üzerinde veya unilateral diş boşluklarının doldurulması amacıyla modifiye edilerek uygulanabilir. Bu ataşmanlar rijit, hareketli bağlantı sağlarlar. Dış parçanın iç parça üzerinde kayarak hassas oturmasını sağlar. Tek bir giriş yolu vardır ve vertikal harekete izin vermez. Silindirik veya konik bir iç yapı ve başlık biçimindeki dış yapıdan oluşur. Çift kuron olarak bilinir. Sabit iç koping ve hareketli dış kurondan oluşur. Koping ve kuron arasındaki yüzey paralel kenarlı olursa teleskop kuron, açılı olursa konus kuron adını alır.

Konus kuronlarda, friksiyonel etki dış kuron tamamen oturmadan sağlanamaz. Kama etkisi eğer uygun açı yapılmışsa terminal pozisyonda sağlanır. Konus kuronlar, destek dişler periodontal açıdan zayıfsa, kuron boyları uzunsa veya çok sayıda diş restore edilecekse primerin duvarları belirli bir açı yapacak şekilde hazırlanır. Bu tip kuronlarda sekonder kısım primer üzerine tam olarak oturmadığı sürece tutuculuk gerçekleşmez

Yeni ürün ve kampanyalarımızdan haberdar olabilmek için haber bültenimize kaydolun.
İsim Soyisim :
Telefon Numaranız :
E-posta Adresiniz :
Detaylar için lütfen yandaki linke tıklayınız. Devamı
Detaylar için lütfen yandaki linke tıklayınız. Devamı
Detaylar için lütfen yandaki linke tıklayınız. Devamı
Detaylar için lütfen yandaki linke tıklayınız. Devamı